Aktualności

Iphone 13 vs “prawo do naprawy”

Jakiś czas temu pisałem na temat celowych praktyk postarzania produktów, przeciw którym UE podjęła kroki, wprowadzając w kwietniu tego roku stosowane regulacje. Zgodnie z nowymi przepisami producenci sprzętu zostali zobowiązani do tego, aby ich urządzenia były łatwe do naprawy przy użyciu powszechnie dostępnych narzędzi oraz części wymiennych. Na producentów nałożono obowiązek dostarczenia technikom dokumentacji serwisowej, mającej praktyczne zastosowanie od 7-10 lat, a także obowiązek informacyjny dotyczący możliwej żywotności produktów.

Debiutujące we wrześniu najnowsze urządzenia Apple, najprawdopodobniej kryją w sobie kolejne niespodzianki, mające na celu kontynuację dotychczasowych praktyk, z których firma zasłynęła podczas premiery IPoda w 2001 montując w nim niewymienną baterię, wystarczającą na 300 ładowań.

Jedną z flagowych technologii Apple jest system Face ID, debiutujący i rozwijany od 2017 roku, jako najskuteczniejszy biometryczny system autoryzacji w powszechnie dostępnych urządzeniach. Face ID działa poprzez zestaw czujników i kamer. “Projektor Dot” wyświetla ponad 30 000 niewidzialnych kropek w podczerwieni na powierzchni skóry, tworząc tym samym skan twarzy 3D, który odwzorowuje krzywe i płaszczyzny każdej twarzy, zaś skan ten jest odczytywany przez kamerę. Mapa głębi twarzy jest przekazywana do chipa, gdzie jest przekształcana w model matematyczny. Dzięki temu Face ID działa nawet przy bardzo słabym oświetleniu, oraz jest “odporna” na czapki, brody, okulary oraz inne akcesoria i ubrania częściowo zasłaniające twarz.

26 września na kanale Phone Repair Guru, pojawił się film, pokazujący próbę wymiany wyświetlacza w najnowszym Iphone. Okazuje się, że wymiana ekranu, nawet na inny – oryginalny (nie tylko zamiennik) powoduje wyłączenie funkcji Face ID. Póki co, możemy tylko domniemać czy jest to celowy zabieg producenta, czy niezamierzona usterka.

Autor

Michał Słowik

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *