Aktualności
Windows 11

Nowe technologie w Windows 11.

Right now we’re releasing Windows 10, and because Windows 10 is the last version of Windows, we’re all still working on Windows 10

Jerry Nixon

Słowa Jerre’go Nixon’a, “ewangelisty” deweloperów firmy Microsoft, po przeszło 6 latach, okazały się być mylne. Gdy w czerwcu tego roku Gigant z Redmond ogłosił nadejście następcy Windows 10, ludzie z branży nie byli tym faktem specjalnie zaskoczeni. Pojawienie się nowej wersji systemu, nie będącej jedynie dużym uaktualnieniem było nieuniknione – ze względu na rozwój sprzętowych technologii.

System gamingowy?

I tak o to, najnowszy system operacyjny (poza skupieniem się na mocnym przeprojektowaniu interfejsu) robi duży ukłon w stronę graczy. Tryb Auto HDR wykorzysta potencjał szerokiego zakresu dynamiki nowoczesnych ekranów. Funkcja ta będzie obsługiwana przez wszystkie tytuły korzystające z co najmniej DirectX 11 i nie będzie wymagała dodatkowych konfiguracji, instalacji czy ingerencji developerów. Kolejną nowością jest w wsparcie DirectStorage w postaci API – kanału komunikacji, dzięki któremu rolę dekompresji danych pobieranych z dysku przejmuje karta graficzna, pomijając procesor. Technologia została przeniesiona z Xbox series X (na co rokowania miał swego czasu Windows 10). DirectStorage API da bardzo dużego kopa prękośći nowym tytułom na rynku, maksymalnie wykorzystując potencjał dysków SSD NVMe. Dodać jeszcze można o systemowej integracji z Xbox Game Pass for PC, umożliwiającej opcję grania z chmury.

Windows Android.

Do przeprojektowanego Microsoft Store, w wyniku współpracy z firmą Amazon, zostaną przeniesione aplikacje i gry znane dotychczas z Androida, dostępne dotychczas w katalogach Amazon AppStore. Nie jest to najpopularniejsza i znana wszystkim użytkownikom Androida – baza Google, licząca niema 4 miliony aplikacji, lecz nieco skromniejsza – około 460 tysięczna. Nowy system umożliwi w trybie natywnym (czyli bez dodatkowych emulatorów) uruchamiać te aplikacje. Androidowy Uber, TikTok, Spotify, Instagram czy Disnay+ (na którego “premierę” w Polsce wciąż czekamy) będą mogły zagościć na naszym PC-ecie. Pomimo dosyć sceptycznego podejścia społeczności do praktycznego zastosowania tej integracji – chciałbym zwrócić uwagę na fakt, że w całym tym procesie nie będzie brała udziału firma Google, co w moim mniemaniu przynosi dużą ulgę prywatności.

Wi-fi 6e

Wi-Fi 6E to spore ulepszenie najnowszej generacji sieci bezprzewodowej. Standard ten umożliwia komunikację w zakresie około 6Ghz , zyskujący znacznie większą szybkość, stabilność i odporność na dotychczasowy tłok w zakresach 2,5 oraz 5Ghz. Wsparcie nowego systemu dla tej technologii nie oczekiwało na premierę systemu; producenci OEM dostarczają już komputery z obsługą nowego standardu. W sprzedaży dostępne są już także urządzenia sieciowe wykorzystujące nowe pasmo.

Jak przetestować Windows 11?

Microsoft udostępnił wersję Beta nowego systemu w ramach niejawnego programu testów. Aby pobrać i przetestować Windows 11 – wystarczy wejść w Ustawienia usługi Windows UpdateNiejawny program testów systemu Windows – oraz kliknąć Rozpocznij. Może być wymagane włączenie opcjonalnych testów diagnostycznych oraz konieczne będzie zalogowanie się na konto Microsoft. Komunikat instalacyjny “to nie potrwa długo” jest oczywiście mocno względny….

Autor

Michał Słowik

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *